Nie musisz nam wierzyć na słowo. 👋 Sprawdź, co piszą o nas klienci w Google! 🌟 Twój głos i opinia mają dla nas ogromne znaczenie. 💬💜

Centrum Światła Handel i Projektowanie Sp. z o.o.

Tartakowa 15/21, 42-202 Częstochowa, Polska

4,8

Sprzedajemy nawet dla najbardziej wymagających klientów 😊🌟.

Sprawdź nasze opinie w serwisie eBay - są doskonałe! 🏆💬 Jesteśmy dumni z tego, że nasza jakość i obsługa klienta są na najwyższym poziomie. Nasze produkty spełniają najwyższe standardy, a zadowolenie klientów jest naszym priorytetem.

Klasy szczelności opraw oświetleniowych: Jakie są i dlaczego są ważne w oświetleniu zewnętrznym?
Klasy szczelności opraw oświetleniowych: Jakie są i dlaczego są ważne w oświetleniu zewnętrznym?

Oświetlenie zewnętrzne odgrywa kluczową rolę w poprawie estetyki naszych przestrzeni, zapewnieniu bezpieczeństwa oraz wygodzie użytkowania. Jednak, wybierając oprawy oświetleniowe do zastosowań na zewnątrz, należy zwrócić uwagę na ich klasę szczelności. Klasy szczelności określają, w jakim stopniu oprawy są odporne na warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, wilgoć, pył czy kurz.

Klasy szczelności opraw oświetleniowych

Klasy szczelności opraw oświetleniowych są oznaczane literą "IP" (Ingress Protection) poprzedzoną dwoma cyframi. Pierwsza cyfra określa stopień ochrony przed dostępem ciał stałych, takich jak pył, a druga - przed wilgocią. Oto dokładniejsze wyjaśnienie znaczenia każdej z tych cyfr:

Pierwsza cyfra: Ochrona przed ciałami stałymi

0: Brak ochrony.
1: Ochrona przed ciałami większymi niż 50 mm, np. przypadkowe dotknięcie dłonią.
2: Ochrona przed ciałami większymi niż 12,5 mm, np. palce.
3: Ochrona przed ciałami większymi niż 2,5 mm, np. narzędzia, przewody.
4: Ochrona przed ciałami większymi niż 1 mm, np. narzędzia i druty.
5: Ochrona przed osadzaniem się pyłu w ilościach, które mogą powodować szkodliwe działanie, ale nie uniemożliwiające działania sprzętu.
6: Pełna ochrona przed pyłem.

Druga cyfra: Ochrona przed wilgocią

0: Brak ochrony.
1: Ochrona przed kroplami opadającej pionowo wody.
2: Ochrona przed kroplami opadającej wody pod kątem do 15 stopni od pionu.
3: Ochrona przed wodą padającą pod kątem do 60 stopni od pionu.
4: Ochrona przed rozpryskującą się wodą z dowolnego kierunku.
5: Ochrona przed strumieniem wody z dowolnego kierunku.
6: Ochrona przed silnymi falami wody.
7: Oprawy zanurzalne w wodzie do 1 metra przez określony czas.
8: Oprawy zanurzalne w wodzie na stałe lub na dłuższy czas.

Oto kilka przykładów klas szczelności:

IP20: Oprawa nie jest odporna na wilgoć ani na pył. Zastosowania wewnątrz pomieszczeń.
IP44: Oprawa jest chroniona przed ciałami o wielkości większej niż 1 mm oraz jest odporne na krople wody padające pod kątem do 15 stopni od pionu. Zalecane do zastosowań zewnętrznych, ale nie w bezpośrednim kontakcie z wodą.
IP65: Oprawa jest całkowicie chroniona przed pyłem i jest odporna na strumienie wody ze wszystkich kierunków. Nadaje się do stosowania w warunkach zewnętrznych, nawet tam, gdzie występuje bezpośredni kontakt z wodą.
IP68: Oprawa jest w pełni zanurzalna w wodzie na głębokość większą niż 1 metr. Idealna do zastosowań w basenach, fontannach czy stawach.

Dlaczego klasy szczelności są ważne w oświetleniu zewnętrznym?

Klasy szczelności są kluczowe dla skutecznego oświetlenia zewnętrznego, ponieważ zapewniają ochronę opraw przed szkodliwymi skutkami warunków atmosferycznych, a także wpływają na ich trwałość, bezpieczeństwo oraz efektywność energetyczną.

Podsumowanie

Wybierając oprawy oświetleniowe do zastosowań na zewnątrz, należy zwrócić uwagę nie tylko na klasę szczelności, ale także na dokładne oznaczenie IP, które informuje nas o stopniu ochrony przed pyłem i wilgocią. Zrozumienie znaczenia każdej cyfry w oznaczeniu IP pozwoli nam wybrać odpowiednie oprawy, które będą spełniały nasze oczekiwania i zapewniały odpowiednią ochronę w danym środowisku zewnętrznym.

Piotr

Inżynier elektroniki, Blogger

Artykuły techniczne to moja specjalność!

Cześć, jestem Piotr. Odkąd pamiętam, zawsze fascynowałem się światłem i sposobem, w jaki wpływa ono na nasze życie i otoczenie. Ukończyłem studia z zakresu techniki elektrycznej, co pozwoliło mi zdobyć solidną wiedzę techniczną na temat instalacji elektrycznych i różnych rodzajów oświetlenia.