Oświetlenie wyspy kuchennej mogłoby się wydawać nie jest niczym nadzwyczajnym. Nie ma bowiem lamp dedykowanych tylko i wyłącznie nad wyspę. Warto zwrócić jednak uwagę na kilka praktycznych wskazówek.

Zasadniczo, oprawy które zamontujemy nad wyspą muszą spełniać dwie role: doświetlać blat roboczy oraz być spójną dekoracją w kuchni. O tym, jak prawidłowo doświetlić blat roboczy pisałem w artykule "Dobieramy funkcjonalne oświetlenie blatu w kuchni". Zasada jest generalnie ta sama, jednak w przypadku oświetlenia wysp, bardzo często decydujemy się na lampy wiszące. Poniżej kilka przykładów.

Oświetlenie wyspy

Zastosowana oprawa: Urban Renewal Feiss

Zastosowana oprawa: South Beach Flambeau

Wyspa w kuchni może pełnić rolę roboczą, jadalnianą lub często obie. Dobierając oświetlenie nad wyspę należy zwrócić uwagę na to, czy z wyspy będziemy korzystali w pozycji siedzącej, stojącej czy obu. Od tego zależy wysokość, na jakiej powinniśmy oprawę zawiesić.

Zastosowana opawa: Meridian Hinkley Lighting

Zastosowana oprawa: Cora Nowodvorski Lighting Zastosowana oprawa: Urban Renewal Feiss

 

Zastosowana oprawa: Provence Elstead Lighting

Zastosowana oprawa: Urban Renewal Feiss

Zastosowana oprawa: Harrow Feiss

Dobierając wysokość na jakiej zawiesimy lampę nad wyspą miejmy na uwadze to, byśmy nie uderzali w nią głową lub musieli jej unikać w trakcie wykonywania czynności przy wyspie tj. jak jedzenie, zmywanie czy przygotowywanie posiłków oraz to, by nie raziła nas w oczy podczas wykonywania tych czynności.

Zastosowana oprawa: Emery Quoizel Zastosowana oprawa: Amelia Hinkley Lighting

 

Zastosowana oprawa: Lucia Feiss

 

Analizując powyższe zdjęcia łatwo dojdziemy do wniosku, że pod względem funkcjonalnym lampa wisząca nad wyspą nie może nam przeszkadzać w wykonywaniu czynności codziennych. Nie może nas też razić. Dlatego ustalenie odpowiedniej wysokości, na jakiej powiesimy lampy jest niezwykle istotne. Wybierając odpowiednią oprawę zastanówmy się również nad czynnościami jakie będziemy wykonywać przy wyspie. Jeśli wyspa będzie służyła nam tylko i wyłącznie do pracy, warto pomyśleć nad oprawami świecącymi tylko w dół, które odpowiednio doświetlą miejsce pracy. Jeśli zamierzamy jeść przy wyspie, możemy zastanowić się również nad oprawami z kloszem otwartym święcącym do okoła.

Pod względem designerskim, wybrana oprawa musi komponować się w całość ze stylem naszej kuchni. Nie powiesimy oprawy klasycznej w kuchni skrajnie nowoczesnej i na odwrót. Wybierając zatem oprawę kierujmy się nie tylko funkcją jaką ma ona pełnić ale i stylem naszej kuchni.