Coraz częściej, dobierając oświetlenie w kuchni czy jadalni rezygnujemy z oświetlenia głównego na rzecz funkcjonalnego. Przykładem mogą byc taśmy led lub oprawy typu downglight doświetlające blaty robocze czy lampy wiszące nad stołami czy wyspami.

 

Mając na uwadze powyższe, oświetlenie w kuchni powinno pełnić funkcję funkcjonalną i dekoracyjną. Zastanówmy się zatem co i jak w kuchni oświetlać by efekt końcowy nas nie tylko zadowolił, ale i zachwycił.

Kuchnia jest miejscem pracy, w którym przygotowujemy posiłki oraz miejscem relaksu, w którym wraz z rodziną czy znajomymi je konsumujemy. Pewien Amerykański naukowiec przeprowadził badania dotyczące ilości czasu jaki spędzamy w różnych pomieszczeniach w domu i chyba nikogo nie zaskoczy fakt, że kuchnia znalazła się na pierwszym miejscu tego badania.

Oświetlenie główne (jedna lampa na środku kuchni) jest nie tylko niefunkcjonalne, ale z reguły nie daje wystarczającej ilości światła do tego by dobrze się czuć podczas pracy i spędzania czasu w kuchni. Często zdarza mi się odpowiadać klientom na pytania typu "Jaką super mocną lampę mam dobrać by wystarczająco oświetlić moją kuchnię". Odpowiedź jest jedna: "Żadna centralna lampa nie oświetli kuchni wystarczająco". A to dlatego chociażby, że z reguły mamy taką lampę za plecami. Pracując przy blacie rzucamy cień na miejsce pracy, przez co nie jest wystarczająco doświetlone.

Jak zatem właściwie oświetlić blat w kuchni?

Rozważmy dwie sytuacje: zabudowa w kuchni jest dwustopniowe (szafki są na dole i u góry) oraz jednostopniowa (szafki są tylko na dole.

Oświetlenie blatu w zabudowie dwustopniowej

Zastosowana oprawa: Lavaio Eglo

Zastosowana oprawa: Dajo Eglo

Zastosowana oprawa: Enja Eglo Zastosowana oprawa: Teya Eglo

 

Analizując powyższe zdjęcia warto zwrócić uwagę na fakt, że oprawa umieszczona pod górną zabudową kuchni bardzo równomiernie oświetli nam blat roboczy w kuchni. Podobny efekt uzyskamy stosująć popularne taśmy LED. Więcej opraw podszawkowych do oświetlenia blatu znajdą Państwo tutaj.

Oświetlenie blatu w zabudowie jednostopniowej

Zastosowana oprawa: Peneto Eglo

Zastosowana oprawa: Fueva Eglo

Zastosowana oprawa: Polasso Eglo

Analizując powyższe przykłady szybko dojdziemy do wniosku, że blat kuchenny w zabudowie jednostopniowej możemy oświetlić oprawami do zabudowy lub oprawami natynkowymi. W obu przypadkach bardzo istotny jest fakt, by oprawy zamontować centralnie nad blatem roboczym. Jako konsultant oświetleniowy często spotykam się z sytuacją, w której elektrycy wypuścili przewody "prawie" centralnie nad blatem, a bliżej jego końca. W takiej sytuacji, światło zamiast na blat będzie świeciło nam na plecy, a tego przecież chcemy uniknąć, prawda?