Dobrze dobrane i zaplanowanie oświetlenie powinno być najważniejszym aspektem podczas projektowania przestrzeni w jadalni. Oświetlenie powinno także współgrać z wystrojem i kolorami we wnętrzu. Do głównego wyposażenia jadalni zalicza się przede wszystkim stół, który za pomocą dobrze dobranego oświetlenia można uczynić nie tylko funkcjonalnym, lecz także dekoracją pomieszczenia. Oświetlenie w jadalni powinno zachęcać do spożywania posiłków. Oświetlenie w jadalni powinno umilać atmosferę, uprzyjemniając codzienne i okolicznościowe posiłki.

 

Oświetlenie stołu

Ustawienie stołu wiąże się z pewnymi kryteriami. Potrzeba wygospodarować przestrzeń, która będzie niezbędna do ustawienia stołu oraz krzeseł, w ilości odpowiedniej do wielkości blatu. Stół powinien być usytuowany w odległości około 45-60 cm od ściany lub innych, sąsiadujących z nim elementów, żeby umożliwić swobodne przejście i odsunięcie krzesła.
Wielkość pomieszczenia wpływa na kryteria doboru kształtu i rozmiaru stołu oraz na sposób jego oświetlenia. Okrągłe i rozkładane modele stołów są wygodniejsze w mniejszych pomieszczeniach, zajmują mniej miejsca i nie utrudniają komunikacji. Do pomieszczeń podłużnych bardziej odpowiednie są stoły prostokątne, które w przypadku mniejszej powierzchni mogą funkcjonować np. z narożną ławą.

Rozwiązaniem do oświetlenia stołu w jadalni jest zastosowanie przede wszystkim opraw wiszących, które będą oświetlać bezpośrednio z góry powierzchnię blatu. Przed wykończeniem, w momencie wykonywania instalacji elektrycznej, przy rozplanowaniu układu punktów świetlnych, wskazane jest już podjęcie decyzji,  jaki kształt i ustawienie stołu będziemy w tym pomieszczeniu preferować.


Stół okrągły dobrze reprezentuje się przy oświetleniu za pomocą lampy zwieszonej centralnie pośrodku blatu, z jednym lub wieloma źródłami światła.

Zastosowana oprawa: Urban Renewal Feiss

Zastosowana oprawa: Madison Manor Quoizel

Zastosowane oprawy: Kyle Quoizel

Podłużne stoły można oświetlić kilkoma niewielkimi, identycznymi oprawami, ułożonymi w rzędzie obok siebie. Kiedy będziemy rozmieszczać lampy nad rozkładanym stołem, powinniśmy sugerować się jego minimalnym rozmiarem, aby oprawy nie wykraczały poza powierzchnię blatu i nie znajdowały się nad głowami użytkowników. W takim przypadku należy ograniczyć oświetlenie do trzech lamp. Po rozłożeniu stołu jedna oprawa powinna zawisnąć nad środkowa częścią stołu, dwie pozostałe - doświetlić części boczne.

Klosze w lampach powinny być zawieszone na wysokości, która umożliwi dokładne, lecz niezbyt jaskrawe oświetlenie płaszczyzny całego stołu. Ważna i istotna jest także regulacja wysokości oświetlenia, która pozwala w niektórych momentach, zależnie od potrzeby obniżyć lampę, sprawiając wrażenie bardziej skoncentrowanego strumienia światła. Wewnętrzne elementy abażurów, które występują w polu widzenia, nie powinny być zbyt jaskrawe. Zaleca się powierzchnię matową, o małym współczynniku odbicia światła. Jeżeli wybieramy lampę z widocznymi źródłami światła, np. żyrandol świecznikowy lub lampę z całkowicie przeźroczystym kloszem, zaleca się do zastosowania białe, matowane żarówki lub energooszczędne świetlówki kompaktowe, których mleczna bańka nie spowoduje olśnienia. Można także zastosować żarówki reflektorowe, ze specjalnie ukształtowanym odbłyśnikiem, dzięki któremu strumień światła jest bardziej skupiony i nie ulega rozproszeniu.

Zastosowane oprawy: Urban Renewal Feiss

Zastosowane oprawy: Lucia Feiss

Zastosowane oprawy: Brinley Kichler

Zastosowane oprawy: Lucia Feiss

 

Kiedy do jadalni, jako oświetlenie stołu, będziemy wybierać barwne i przeświecalne klosze, musimy być świadomi, że mogą nienaturalnie zniekształcać wygląd potraw i osób siedzących przy stole. Z tego również względu, do oświetlenia stołu, nie zaleca się stosowania kolorowych źródeł światła. Takie wrażenia niekorzystne przekłamania powodują intensywne odcienie barwy zieleni, czerwieni i błękitu. Za czym idzie mało apetyczny wygląd niektórych potraw. Odwrotną i bardziej zachęcającą ekspozycję potraw można uzyskać korzystając z halogenowych źródeł światła oraz świetlówek kompaktowych o barwie ciepłej białej.