Pomiń artykuł i przejdź od razu do oferty lamp łazienkowych >>

Często zdarza się nam dobierać oświetlenie do łazienki w taki sposób, by wkomponowało się w wizję inwestotra i przede wszystkim było funkcjonalne. W artykule tym przedstawiamy kilka porad, na jakie rzeczy zwrócić uwagę wybierając lampy do łazienki.

Strefy w łazience - co to takiego?

Zanim zaczniesz wybierać lampy do Twojej wymarzonej łazienki, najpierw zastanów się jakich lamp w ogóle potrzebujesz? W łazience, jak w każdym innym pomieszczeniu mamy strefy światła. Lampy w każdej ze stref spełniają często różne funkcje. Dlatego nie możemy pominąć tego etapu. Oczywiście możemy zastosować jedno oświetlenie centralne w postaci plafonu, jednak zwykle taka łazienka będzie po prostu niedoświetlona. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne stefy w łazienkach.

Oświetlenie lustra

Wybierając oświetlenie lustra musimy pamiętać o jednej, ale za to bardzo ważnej kwestii: zadaniem lampy świecącej nad lustrem lub obok lustra jest oświetlanie twarzy osoby przeglądającej się w nim. To bardzo ważna zasada, o której większość z prywatnych inwestorów często zapomina lub po prostu o tym nie wie. Większość klientów, których mamy przyjemność obsługiwać oświetla "taflę lustra" a nie twarz, co jest błędne. 

Mając już powyższą wiedzę, zauważymy że przy lustrach wysokich a wąskich lepiej sprawdzą się lampy boczne. W lustrach niskich, a szerokich z kolei lepiej sprawdzą się lampy umiejscowione nad lustrem. W pierwszym przypadku, lampa usytuowana nad lustrem na wysokości 2m nie oświetli twarzy wystarczająco dobrze. To samo tyczy się drugiego przypadku - lampy umiejscowione bardzo daleko od siebie nie oświetlą twarzy osoby przeglądającej się w nim na środku.

Innym, niekonwencjonalnym sposobem oświetlenia strefy przy lustrze są lampy wiszące. W wielu znanych czasopismach o designie wnętrz możemy spotkać takie rozwiązania. Lampy wiszące przy lustrze oświetlą twarz osoby dokładnie w taki sam sposób jak kinkiety boczne. Czyli lepiej sprawdzą się z lustrami wąskimi. 

Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych aranżacji oświetlenia lustra w łazience. 

 

Zobacz nasze prodkty z kategorii kinkietów łazienkowych i opraw nad lustra i obrazy >>

Lampy pod prysznic i nad wannę

Wybierając lampę pod prysznic, należy zastanowić się czy szukamy lampy stropowej, która będzie oświetlała kabinę od góry czy lamp bocznych, które będą oświetlały kabinę z boku. To, na który wariant się zdecydujemy określą nam przede wszystkim możliwości montażu. Wariant z oświetleniem górnym sprawdza się zdecydowanie lepiej, jednak nie zawsze mamy możliwość by go wybrać. Kabinę najlepiej oświetlimy oprawą typu Downgliht, czyli oprawą dającą słup światła i świecącą w dół. Oprawa świecąca pod prysznicem musi być hermetyczna i od tej zasady nie ma żadnych odstępstw. Wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko skierowania strumienia wody na lampę musimy użyć oprawy o minimalnym stopniu ochrony IP44. Dlatego ograniczenia montażu oprawy nastropowej są z reguły dwa: 

- większość opraw natynkowych ma klasę szczelności IP20 i to z reguły dyskwalifikuje je do montażu pod prysznicem. Oprawy z IP44 są z reguły oprawami zewnętrznymi, są toporne i nie zawsze będą ładnie wyglądały w środku budynku. Rozwiązaniem jest oprawa wpuszczana - tych z reguły w klasie ochronności IP44 jest zdecydowanie więcej i są to oprawy wewnętrzne, jednak by móc je zastosować musimy opuścić sufit;

- drugą przeszkodą, którą możemy napotkać w użyciu oprawy stropowej w ogóle jest natrysk, lub deszczownica. O tej przeszkodzie bardzo często zapominamy lub w ogóle nie bierzemy jej pod uwagę, a duża deszczownica będzie przesłaniała światło z lampy - będzie działa jak parasol i użycie lampy stropowej zupełnie mija się z celem. Rozwiązaniem tej sytuacji jest montaż oprawy przy jednej ze ścian kabiny. Uzyskamy w tedy bardzo ciekawy efekt świetlny, a dodatkowo ściana rozproszy światło po kabinie, zmiękczając je.

 

Zobacz ofertę opraw typu downlight natynkowych do łazienek >>

Zobacz ofertę opraw typu downlight wpuszczanych do łazienek >>

 

Oświetlenie centralne w łazience

Często jest tak, że nie mamy możliwości podzielenia oświetlenia na sekcje, gdyż nie chcemy rozkuwać ścian i jesteśmy zmuszeni do centralnego oświetlenia łazienki. Warto wtedy wybrać plafon, który swoją mocą oświetli dobrze pomieszczenie. Przyjmuje się, że na 1m2 powinniśmy uzyskać ok. 100lm światła. Wybrać oprawę LED czy na zwykłe żarówki? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, gdyż jedne i drugie lampy mają różne wady i różne zalety. W przypadku lamp łazienkowych LED, wadą oprawy jest to, że źródło światła w większości przypadków jest niewymienne. Jednak niewątpliwie zaletą jest to, że w przypadku dużych lamp, światło rozkłada się niezwykle równomiernie na szybie. Lampy te są też z reguły mocniejsze niż lampy na tradycyjną żarówkę. W przypadku plafonów łazienkowych na tradycyjne żarowki, zaletą niewątpliwie jest to, że źródło światło można wymienić po przepaleniu. Wadą natomiast jest to, że w przypadku dużych lamp, światło na szybie rozkłada się nierównomiernie, tworząc cienie w miejscach niedoświetlonych. 

Sprawdź ofertę opraw łazienkowych >>