Oświetlenie schodów ma bardzo duże znaczenie. Jest ono także bardzo ważnym elementem oświetlenia w domu. Nowoczesną i zarazem funkcjonalną formą oświetlenia dekoracyjnego schodów jest oświetlenie LED. Oświetlenie LED schodów zapewnia bezpieczne poruszanie się po nich. Oświetlenie tego typu można dostosować barwą świecenia i jasnością do charakteru wnętrza każdego domu. Typ oświetlenia LED przewiduje mocowanie oświetlenia pod stopniami schodów.

Schody powinny być dobrze oświetlone, to głowny wymóg naszego bezpieczeństwa, ale też można zastosować rozwiązania, które sprawią, że oświetlenie schodów będzie też spełniało poza funkcją bezpieczeństwa, funkcje dekoracyjne.

Szczególne możliwości tworzą paski LED, które można zamontować w stopniach lub poręczach, albo wzdłuż biegu schodów.

 

     Oświetlenie schodów za pomocą taśmy LED


Taśmy LED stosowane przy schodach wyraźnie zaznaczają kształt, wydobywają urodę aranżacji wnętrza i dyskretnie oświetlają przestrzeń.

Używając taśmy LED do oświetlenia schodów warto użyć także profilu, który będzie dawał ochronę taśmie i ją maskował. Wszystkie rodzaje taśm LED najlepiej jest umieścić w podstopnicach. Taśmę kieruje się diodami do dołu oświetlając stopień poniżej. 

 Każda taśma na odwrocie podklejona jest dwustronną taśmą samoprzylepną (najczęściej firmy 3M), co umożliwia łatwe i trwałe zamocowanie do oczyszczonej wcześniej powierzchni schodów. Mocowanie taśm LED najlepiej się sprawdzi podczas używania jej wewnątrz budynków. Na zewnątrz klej zdegraduje i taśma w krótkim czasie się odklei. Nie stanowi to jednak przeszkody w oświetleniu zewnętrzym schodów. Taśmy LED można stosować w oświetleniu schodów na zewnątrz domu, w tym wypadku mamy taśmę wodoodporną (zalana w silikonie). Dobrze jest także dodatkowo zastosować profil aluminiowy (wodoszczelny), który uchroni taśmę przed uszkodzeniami mechanicznymi i nadmiarem wilgoci i kurzu.

 


 

      Właściwy efekt świetlny


Priorytet w doborze odpowiedniej taśmy LED zależy od efektu świetlnego, jaki chcemy uzyskać. Diody na taśmie charakteryzuje szeroki kąt świecenia (120⁰), co ułatwia równomierne oświetlenie powierzchni.

Taśmę LED mocuje się tak, żeby strumień światła zawsze padał na stopień poniżej. Z reguły światło skierowane jest pod kątem prostym do stopnia poniżej, ale istnieje możliwość skierowania światła np. pod kątem 45⁰. Umożliwiają to niektóre profile LED.

W momencie, kiedy chcemy oświetlić nieregularnych kształtów schody za pomocą taśmy LED, dobrym rozwiązaniem jest taśma LED w silikonie. Na schodach o nietypowym kształcie i tam gdzie nie ma możliwości zastosowania innych zabezpieczeń nadaje się idealnie, ponieważ silikon chroni wtedy taśmę przed otarciami, kurzem i wilgocią.

Istotnym elementem, w przypadku oświetlenia schodowego, jest także rozmieszczenie diód na taśmie. Diody mimo dużego zagęszczenia na czasem wywołują efekt zaakcentowanych punktów świetlnych. Efekt taki, w zależności od upodobań czy gustu jednym się podoba, innym niekoniecznie. W takim przypadku ani silikon, ani matowa zaślepka w profilu nie eliminują tego efektu. Dzieje się tak, dlatego że diody w profilu leżą zbyt blisko zaślepki, aby światło mogło być równomiernie rozproszone.

 

    

     Czas użytkowy diody LED


Przy oświetloniu schodów diodami LED zastosowanych na elastycznej taśmie dłużym walorem jest ich długowieczność. Czas użytkowy diody to min. 10 000h. Kiedy schody będziemy podświetlać średnio około 4 godziny dziennie to takie oświetlenie wystarczy nawet na prawie 7 lat!

Diody LED, tak jak każde źródło światła, tracą na jasności z biegiem lat i ich użytkowaniem. Po około 2-3 latach powinniśmy może nastąpić spadek jaśności diód o około 20%. Zastosowanie dobrej klasy zasilacza oraz stosowanie diod w warunkach o temperaturze z zakresu 10÷25⁰C na pewno zapobiegnie nadmiernej utracie jej parametrów.

 

 

 

     Energooszczędność


Taśmę LED można łatwo dostosować długością do długości stopni.

Zastosowanie taśmy LED do oświetlenia schodowego jest rozwiązaniem bardzo energooszczędnym, niż przy używaniu standardowych źródeł światła.

Główną zaletą oświetlenia schodowego LED jest jego wysoka energooszczędność. To przede wszystkim idealne rozwiązanie, gdy chcemy unowocześnić nasze wnętrza i oszczędzać energię elektryczną.