Przedpokój albo korytarz, to pomieszczenia ,,pierwszego wrażenia”, widzi je każdy kto w danej chwili wejdzie do naszego domu. Oświetlenie umieszczane w tych pomieszczeniach, powinno pełnić funkcję orientacyjną a także dekoracyjną. W korytarzu nie ma potrzeby tworzenia dużej ilości światła. Nie jest to miejsce, w którym przebywa się cały czas.

 

 

      W korytarzach warto podzielić światło na główne i dodatkowe. Górne, główne oświetlenie mogą stanowić plafony, lampy zwieszone z sufitu lub lampki halogenowe, wbudowane w sufit podwieszony. Światłem dodatkowym mogą być kinkiety czy plafony, ułatwiające niektóre czynności oraz dekorujące tego typu pomieszczenia. Oświetlenie przedpokoju, holu czy korytarza powinno być nie tylko funkcjonalne, lecz także estetyczne. Na korytarz najlepiej jest wybrać oprawy zamknięte, aby nie oślepiały nieosłoniętą żarówką. 

 

      W przedpokojach istotnym typem oświetlenia jest oświetlenie górne. Stanowi ono ogólny typ oświetlenia. Warto pamiętać o tym, że w bardzo długich przedpokojach lepiej zaplanować co najmniej dwie, a nawet trzy lampy sufitowe. Górne oświetlenie mogą stanowić plafony, lampy zwieszone z sufitu lub lampki halogenowe wbudowane w sufit podwieszony. Jeżeli na typ oświetlenia górnego wybierzemy lampy wiszące, musimy pamiętać o kilku ważnych detalach. Lampy wiszące powinny mieć optymalną długość, ponieważ za długie mogą przeszkadzać, np. w otwarciu szafy lub drzwi. Jeżeli lampy wiszące będą zbyt krótkie, to z pewnością źle oświetlą pomieszczenie.

 

      Często zdarza się, że miejscem w tym pomieszczeniu, którego potrzeba doświetlenia jest dość duża to przede wszystkim lustro. Żeby lustro było prawidłowo doświetlone, światło które montujemy najlepiej założyć z obu stron. Często lampa np. większy plafon lub kinkiet zamontowany bezpośrednio nad lustrem moga również okazać się wystarczające. Taki sam kinkiet można umieścić na ścianie przeciwległej, niezależnie od oświetlenia górnego. Zdarza się, że lustro musimy dostosować do konkretnych potrzeb, np. do makijażu. W takiej sytuacji lustro powinno być doświetlone po obu stronach lub z góry, a zamontowane źródła światła w oprawach charakteryzowały się bardzo wysokim współczynnikiem oddawania kolorów (najlepiej oddają barwy świetlówki energo oszczędne, jak również LEDy na nowszych chipach - RA > 80%). Warto też pamiętać, o tym, aby padające światło równomiernie i bez zbędnych cieni oświetlało twarz osoby, która stoi przed lustrem.

 

Oświetlenie lustra za pomocą kinkietów

       W korytarzu czy przedpokoju dobrze też jest mieć tzw. światło dyżurne, które świeci się wieczorem cały czas. Czasem może zdarzyć się, że będziemy potrzebowali skorzystać z innego pomieszczenia, wtedy tego typu oświetlenie będzie bardzo praktyczne. W ofertach producentów znajdziemy specjalne lampki z detektorami ruchu i czujnikami światła. Zapalają się one automatycznie, gdy w pomieszczeniu jest ciemno, a czujnik wykryje ruch. Są też wersje mocowane bezpośrednio w gniazdku zasilającym. Zamontowane w nich czułe detektory reagują na ruch i włączają światło w razie potrzeby. Jeżeli są również wyposażone w czujnik zmierzchu, włączają się automatycznie po zapadnięciu zmroku. Dzięki szerokiemu zasięgowi (nawet do 240 stopni) i jasnemu światłu lampy dają poczucie bezpieczeństwa. Takie dodatkowe źródło światła o małym natężeniu, świecące do późna sprawdzać się może np. gdy rodzice oglądają telewizję, a dziecko musi przejść do łazienki, nie zapalając mocnego światła.

 

 

      Biorąc pod uwagę funkcję dekoracyjną oświetlenia możemy zamontować plafony, kinkiety lub specjalne lampy do punktowego oświetlania obrazów. Włączone wieczorami na cały wieczór, optycznie mogą rozjaśniać korytarz, żeby sprawiał wrażenie bardziej przytulnego. Niesymetryczne światło padające na ścianę lub nadawać może pomieszczeniu dekoracyjnego i intrygującego nastroju. Warto tu dodać, ze światło skierowane na ściany, optycznie poszerza pomieszczenie.

 

     Korytarze stanowią miejsca, w których najczęściej w domach czy większych mieszkaniach spotkać możemy schody. Przy tego typu korytarzach lub schodach należy też pamiętać o łącznikach schodowych, które umożliwiają włączenie i wyłączenie oświetlenia z różnych miejsc np. na dole i na górze schodów. Innym rozwiązaniem są wyłączniki przyciskowe oraz czujniki ruchu.
W korytarzach, w pobliżu schodów przydatne jest oświetlenie orientacyjne, np. małe lampki wpuszczane w ściany korytarza lub stopnie. Zastosowane tam oprawy powinny się równać z licem płaszczyzny, w której je zamontowano, powinny być tez odporne na uderzenia butów.

 

 

      Jeżeli w przedpokoju mamy ustawioną szafę, można też pomyśleć o oświetleniu dodatkowym. W przedpokoju z dużą szafą-garderobą dobrym pomysłem będzie zainstalowanie w szafie oświetlenia wewnętrznego. W tym przypadku można skorzystać w różnych systemów, które można zintegrować z meblem, by zapalały się tuż po otwarciu jego drzwi. W przypadku oświetlenia wewnętrznego najczęściej stosowane są świetlówki albo diody LED, które nie nagrzewają się tak jak halogeny, przez co nie powodują zagrożenia zapalenia się ubrań. Tutaj przydaje się także mocne oświetlenie kierunkowe - wnętrze szafy doskonale oświetlą np. reflektorki zamontowane na suficie przed szafą lub halogeny umieszczone w suficie podwieszanym.

 

 

Poniżej linki do kategorii opraw, które najczęściej używane są w oświetleniu korytarzy, holi, przedsionków czy schodów:

http://www.e-klosz.pl/lampy-typu-downlight.html

http://www.e-klosz.pl/spoty-halogenowe-html.html

http://www.e-klosz.pl/lampy-scienne/plafony.html

http://www.e-klosz.pl/lampy-schodowe.html

http://www.e-klosz.pl/plafony-sufitowe.html

http://www.e-klosz.pl/lampy-ceramiczne.html

http://www.e-klosz.pl/lampy-ceramiczne.html